Skip to content

1380 River Rd(Block 121 Lot 1)Titusville, NJ 08560

Commercial

Last Sale Price
$677,109
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block121
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class10
Description2-1SB 1-1SF
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,800
77%
Improvement Value:$132,200
23%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,153+3.3%
2024$17,572-0.1%
2023$17,589-6.8%
2022$18,871+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$677,109
DeedBook 6530, Page 290Recorded8/2/2023