Skip to content

1340 River RdTitusville, NJ 08560

Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 3, 1998

Property Information

Block117
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionGAS STA/GAR/APT
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
39%
Improvement Value:$223,200
61%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,593+3.3%
2024$11,222-0.1%
2023$11,233+2.5%
2022$10,961+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3489, Page 57