Skip to content

3 Church RdTitusville, NJ 08560

Built 1900

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block121
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class17
Description2SF 1OB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,713
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
53%
Improvement Value:$113,800
47%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,659+6.9%
2024$7,166+6.9%
2023$6,705+12.0%
2022$5,985+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,713DeedBook 6540, Page 1528Recorded11/14/2023

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3692, Page 49

Property Sale

Sale
$39,600
DeedBook 2505, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1900