Skip to content

12 Blue Ridge RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 1997

Property Information

Block121
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,220
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,900
48%
Improvement Value:$182,800
52%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,758+6.5%
2024$10,104+7.0%
2023$9,441+2.5%
2022$9,206+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950