Skip to content

30 Park Lake AveTitusville, NJ 08560

Built 1920

Last Sale Date
Aug 13, 2013

Property Information

Block123
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class16
Description2SF 2UG POOL
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,714
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,200
54%
Improvement Value:$126,300
46%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,416+7.4%
2024$7,836+7.1%
2023$7,315+2.6%
2022$7,132+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920