Skip to content

76 River DrTitusville, NJ 08560

Built 1915

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 29, 2008

Property Information

Block135
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class18
Description2SAL 2UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,806
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,800
55%
Improvement Value:$265,900
45%
Total Assessment$589,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,617+6.1%
2024$17,544+3.0%
2023$17,036+2.5%
2022$16,623+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 5934, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 3281, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 2583, Page 650

Property Sale

SaleMulti
$57,955
DeedBook 2542, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1915