Skip to content

1412 River RdTitusville, NJ 08560

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2022

Property Information

Block126
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,836
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
54%
Improvement Value:$125,900
46%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,615+4.8%
2024$8,218-0.1%
2023$8,226+2.5%
2022$8,027+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6546, Page 1983

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 3742, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1955