Skip to content

87 Fiddlers Creek RdTitusville, NJ 08560

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block133
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description1SF-2AG-PL-1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,296
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,700
40%
Improvement Value:$275,500
60%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,497+5.6%
2024$13,731+6.9%
2023$12,848+2.5%
2022$12,537+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4905, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1965