Skip to content

190 Hopewell Princeton RdHopewell, NJ 08525

Built 1930

Last Sale Price
$285,310
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block16
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,216
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
69%
Improvement Value:$125,200
31%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,761+3.3%
2024$12,352-0.1%
2023$12,364+2.5%
2022$12,065+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,310

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6272, Page 1199Recorded1/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1930