Skip to content

18 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 1954

Last Sale Date
Oct 31, 2069

Property Information

Block17
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,204
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,400
62%
Improvement Value:$122,200
38%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,708+3.3%
2024$9,397+2.8%
2023$9,140+2.5%
2022$8,919+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,204DeedBook 6552, Page 1385Recorded4/1/2024

Property Sale

Sale
$432,600
Sq Ft1,204DeedBook 6453, Page 1683Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6038, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1954