Skip to content

188 Hopewell Princeton RdHopewell, NJ 08525

Built 1930

Last Sale Date
Feb 22, 2010

Property Information

Block16
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage997
Acreage3.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,000
91%
Improvement Value:$31,400
9%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,746+3.3%
2024$10,403-0.1%
2023$10,413+2.5%
2022$10,161+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930