Skip to content

225 Hopewell Amwell RdHopewell, NJ 08525

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block1
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class15
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,206
Acreage3.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,100
85%
Improvement Value:$51,700
15%
Total Assessment$354,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,201+3.3%
2024$10,843-0.1%
2023$10,853+2.5%
2022$10,591+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 6301, Page 592Recorded9/25/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5941, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1960