Skip to content

19 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2016

Property Information

Block20
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF/2DG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,482
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,900
44%
Improvement Value:$264,900
56%
Total Assessment$469,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,832+3.3%
2024$14,357-0.1%
2023$14,371+2.5%
2022$14,024+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,482DeedBook 6246, Page 1679Recorded4/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 6127, Page 630