Skip to content

189 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 1953

Last Sale Price
$116,900
Last Sale Date
Oct 7, 1994

Property Information

Block20
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
75%
Improvement Value:$54,900
25%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+3.3%
2024$6,491+2.8%
2023$6,314+2.5%
2022$6,161+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 2865, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1953