Skip to content

225 Hopewell Princeton RdHopewell, NJ 08525

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 29, 1991

Property Information

Block20
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,892
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
40%
Improvement Value:$314,900
60%
Total Assessment$521,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,464+3.3%
2024$15,937-0.1%
2023$15,953+2.5%
2022$15,567+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 2578, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1960