Skip to content

22 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 1962

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 16, 1985

Property Information

Block17
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,204
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,400
63%
Improvement Value:$109,700
37%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934+3.3%
2024$8,648+2.9%
2023$8,406+2.5%
2022$8,203+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2278, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1962