Skip to content

16 Crestview DrHopewell, NJ 08525

Built 1959

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Dec 29, 2009

Property Information

Block20
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
68%
Improvement Value:$95,500
32%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+3.3%
2024$9,122-0.1%
2023$9,131+17.7%
2022$7,758+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 6038, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1959