Skip to content

131 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 1954
Other Exempt

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block20
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,433
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
81%
Improvement Value:$44,000
19%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,812+2.8%
2023$6,626+6.7%
2022$6,209+2.5%
2021$6,057+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000
Sq Ft1,433DeedBook 6544, Page 1678Recorded12/27/2023

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3073, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1954