Skip to content

163 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1978

Last Sale Price
$672,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block22
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,967
Acreage2.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,600
66%
Improvement Value:$138,300
34%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,751+6.2%
2024$12,004+20.7%
2023$9,942+2.5%
2022$9,701+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$672,000
Sq Ft1,967DeedBook 6528, Page 815Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,967DeedBook 6470, Page 1958Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6038, Page 775

Property Sale

Sale
$575,191
DeedBook 6022, Page 607

Property Sale

Sale
$371,500
DeedBook 5036, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1978