Skip to content

127 Penn Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1970

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block34
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF & SHOP
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,938
Acreage1.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,800
62%
Improvement Value:$152,000
38%
Total Assessment$403,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,748+6.3%
2024$11,995-0.1%
2023$12,007+2.5%
2022$11,716+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 6302, Page 1323Recorded10/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970