Skip to content

203 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2003

Property Information

Block23
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class15
Description1SF 2UG 3OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,765
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
56%
Improvement Value:$115,500
44%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,341+3.3%
2024$8,074-0.1%
2023$8,082+14.3%
2022$7,071+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937