Skip to content

18 Sky View DrHopewell, NJ 08525

Built 1955

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 10, 2014

Property Information

Block23
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,378
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
66%
Improvement Value:$139,100
34%
Total Assessment$410,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,947+3.3%
2024$12,533-0.1%
2023$12,545+6.5%
2022$11,785+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6191, Page 188

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,378DeedBook 6191, Page 188Recorded4/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955