Skip to content

280 Route 31 NorthHopewell, NJ 08525

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block23
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionBANK
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage4.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
26%
Improvement Value:$998,800
74%
Total Assessment$1,352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,708+3.3%
2024$41,342-0.1%
2023$41,382+2.5%
2022$40,381+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 4581, Page 62

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2709, Page 95