Skip to content

224 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1965

Last Sale Date
Mar 31, 2068

Property Information

Block24
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,076
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
54%
Improvement Value:$141,000
46%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+3.4%
2024$9,101-0.1%
2023$9,111+2.5%
2022$8,884+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$413,000
Sq Ft2,076DeedBook 6569, Page 1226Recorded9/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965