Skip to content

53 Marsh Cor Woodsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 1850

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block24
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2.5SF 2UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,644
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
55%
Improvement Value:$166,700
45%
Total Assessment$369,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+3.3%
2024$11,197-0.1%
2023$11,208+2.5%
2022$10,937+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft1,644DeedBook 6539, Page 239Recorded10/27/2023

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 6237, Page 960Recorded12/30/2015

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 2657, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1850