Skip to content

222 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block24
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,512
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,100
53%
Improvement Value:$140,500
47%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,395+3.3%
2024$9,095-0.1%
2023$9,104+2.5%
2022$8,883+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5522, Page 1

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 4559, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1965