Skip to content

24 Minnietown Lane(Block 2 Lot 7)Hopewell, NJ 08525

Built 1949

Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block2
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,424
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
73%
Improvement Value:$80,400
27%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,326+3.3%
2024$9,027-0.1%
2023$9,036+2.5%
2022$8,818+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949