Skip to content

100 Marsh Cor Woodsvl Rd(Block 30 Lot 17)Hopewell, NJ 08525

Built 1965
Farm (Regular)

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block30
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,680
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
67%
Improvement Value:$145,700
33%
Total Assessment$440,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,913+3.3%
2024$13,468-0.1%
2023$13,481+2.5%
2022$13,155+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$425,000
Sq Ft1,680DeedBook 6404, Page 240Recorded5/20/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1965