Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
New Rd(Unit QFARM)Lambertville, NJ 08530
Farm (Qualified)
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2011
Property Information
Block30
Lot32
QualifierQFARM
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage---
Acreage22.36
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$17,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$17,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $549 | -46.1% |
| 2024 | $1,018 | +91.2% |
| 2023 | $532 | -88.2% |
| 2022 | $4,510 | +582.3% |
Property History
No events match the selected filters.