Skip to content

245 Lambertvl Hopewell Rd(Block 30 Lot 47)Hopewell, NJ 08525

Built 1775

Last Sale Date
Jun 2, 2015

Property Information

Block30
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF 8OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,048
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
53%
Improvement Value:$220,700
47%
Total Assessment$468,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,531+3.4%
2024$14,058-0.1%
2023$14,072+2.5%
2022$13,726+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1775