Skip to content

110 Marsh Cor Woodsvl Rd(Block 30 Lot 54)Hopewell, NJ 08525

Built 1763
Farm (Regular)

Last Sale Price
$205,847
Last Sale Date
Jan 27, 1995

Property Information

Block30
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF 3UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,759
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
68%
Improvement Value:$119,100
32%
Total Assessment$369,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,652+3.3%
2024$11,280-0.1%
2023$11,291+2.5%
2022$11,018+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,847
DeedBook 2909, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1763