Skip to content

93 Woosamonsa Rd(Block 31 Lot 44)Pennington, NJ 08534

Built 1975
Farm (Regular)

Last Sale Price
$462,500
Last Sale Date
Dec 12, 2013

Property Information

Block31
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,988
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,300
48%
Improvement Value:$275,300
52%
Total Assessment$524,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,562+3.3%
2024$16,032-0.1%
2023$16,048+2.5%
2022$15,659+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$462,500

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 6184, Page 1105Recorded12/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975