Skip to content

40 Harb Woodsville RdPennington, NJ 08534

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block31
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,126
Acreage2.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,100
62%
Improvement Value:$163,700
38%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,600+3.3%
2024$13,165-0.1%
2023$13,178+2.5%
2022$12,859+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft2,126DeedBook 6600, Page 1985Recorded8/20/2025

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 6312, Page 178Recorded12/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960