Skip to content

19 Woosamonsa RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block31
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG POOL
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,660
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
61%
Improvement Value:$141,400
39%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+3.3%
2024$11,212-0.1%
2023$11,223+2.5%
2022$10,952+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2628, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1955