Skip to content

15 Woosamonsa RdPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block31
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class15
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,200
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,300
80%
Improvement Value:$57,200
20%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+3.3%
2024$8,694-0.1%
2023$8,703+2.5%
2022$8,492+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,200DeedBook 6569, Page 1886Recorded9/30/2024

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6030, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1960