Skip to content

42 Harb Woodsville RdPennington, NJ 08534

Built 1964

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block31
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,256
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,400
45%
Improvement Value:$323,100
55%
Total Assessment$587,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,547+3.3%
2024$17,954-0.1%
2023$17,972+2.5%
2022$17,537+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft3,256DeedBook 6442, Page 1786Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 5409, Page 253

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3989, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1964