Skip to content

130 Route 31 NorthPennington, NJ 08534

Last Sale Date
Mar 10, 2006

Property Information

Block31
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class---
Description1SB 1AG/OFFICE
Dwellings1
ZoningOLI
Sq Footage---
Acreage1.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
55%
Improvement Value:$410,800
45%
Total Assessment$905,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,596+3.3%
2024$27,681-0.1%
2023$27,708+2.5%
2022$27,038+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0