Skip to content

106 Mine RdPennington, NJ 08534

Built 1958

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block32
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,200
Acreage1.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,500
67%
Improvement Value:$126,000
33%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+3.3%
2024$11,842-0.1%
2023$11,854+2.5%
2022$11,567+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6311, Page 590Recorded12/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1958