Skip to content

129 Penn Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1900

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block34
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,424
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,200
55%
Improvement Value:$199,100
45%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,121+6.3%
2024$13,284-0.1%
2023$13,297+2.5%
2022$12,976+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,424DeedBook 6572, Page 653Recorded10/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900