Skip to content

72 Penn Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1850

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 18, 2004

Property Information

Block37
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF 1UG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
69%
Improvement Value:$85,300
31%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,732+3.3%
2024$8,453-0.1%
2023$8,461+2.5%
2022$8,257+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4720, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1850