Skip to content

279 Penn Rocky Hill RdPennington, NJ 08534

Built 1964

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 10, 2006

Property Information

Block38
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,238
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,900
48%
Improvement Value:$240,100
52%
Total Assessment$458,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,459+3.3%
2024$13,996-0.1%
2023$14,010+2.5%
2022$13,671+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5457, Page 98

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2649, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1964