Skip to content

4750 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 2007

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block40
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class21
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage7,709
Acreage3.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$657,900
31%
Improvement Value:$1,432,800
69%
Total Assessment$2,090,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,003+3.3%
2024$63,892-14.3%
2023$74,557+2.5%
2022$72,753+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$2,200,000
Sq Ft7,709DeedBook 6513, Page 32Recorded1/23/2023

Property Sale

SaleMulti
$2,850,000
DeedBook 6160, Page 1658

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 4843, Page 70

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 2605, Page 550

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 2408, Page 956