Skip to content

29 Nelson Ridge RdPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block40
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,166
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,800
43%
Improvement Value:$420,500
57%
Total Assessment$741,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,127+3.3%
2024$21,411+2.9%
2023$20,799+2.5%
2022$20,290+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965