Skip to content

10 Woolsey CtPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$81,598
Last Sale Date
Jan 26, 2008

Property Information

Block47.01
Lot1
QualifierC10
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1405

Building Details

Building Class35
DescriptionC1B
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
52%
Improvement Value:$43,600
48%
Total Assessment$90,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,863+6.9%
2024$2,677+3.4%
2023$2,588+2.5%
2022$2,525+8.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$81,598
DeedBook 5833, Page 32

Property Sale

SaleMulti
$68,328
DeedBook 4678, Page 283

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 3632, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1995