Skip to content

187 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block48
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class18
Description2SCB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,466
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,000
51%
Improvement Value:$207,400
49%
Total Assessment$419,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,240+3.3%
2024$12,817+6.1%
2023$12,083-18.4%
2022$14,809+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft2,466DeedBook 6579, Page 884Recorded1/6/2025

Property Sale

Sale
$564,000
Sq Ft2,466DeedBook 6435, Page 383Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft2,466DeedBook 6412, Page 1555Recorded9/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950