Skip to content

165 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Sep 22, 1994

Property Information

Block48
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class18
Description1SF 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,330
Acreage4.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,200
47%
Improvement Value:$318,800
53%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,942+3.3%
2024$18,336-0.1%
2023$18,354+2.5%
2022$17,910+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$417,500
DeedBook 2860, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1955