Skip to content

1419 Trenton Harb RdPennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block52
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class17
Description1SAL 3UG POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,786
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
61%
Improvement Value:$179,000
39%
Total Assessment$455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,114+3.4%
2024$13,655-0.1%
2023$13,668+2.5%
2022$13,332+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

Property Built

Built

Year Built: 1956