Skip to content

222 Pleasant Valley RdTitusville, NJ 08560

Built 1962

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block52
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class17
Description1SB 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,448
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
54%
Improvement Value:$210,800
46%
Total Assessment$458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,469+3.3%
2024$14,006-0.1%
2023$14,019+2.5%
2022$13,680+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000
Sq Ft2,448DeedBook 6413, Page 1468Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$482,000
DeedBook 6012, Page 849

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 5403, Page 233

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3395, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1962