Skip to content

167 Pleasant Valley RdTitusville, NJ 08560

Built 1955

Last Sale Price
$462,500
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block60
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5SB3UG1CARPRT
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,428
Acreage7.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,400
69%
Improvement Value:$147,600
31%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,996+3.3%
2024$14,516-0.1%
2023$14,530-3.2%
2022$15,009-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$462,500
Sq Ft2,428DeedBook 6390, Page 947Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3779, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1955