Skip to content

1453 Trenton Harb RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
May 20, 2010

Property Information

Block52
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,923
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
53%
Improvement Value:$188,900
47%
Total Assessment$401,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,669+3.3%
2024$12,264-0.1%
2023$12,276+2.5%
2022$11,979+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 6054, Page 261

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2471, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1955